„Android” jest lepszy od „iPhone’a”? 11 funkcji, które to sprawiają.

W ostatnich latach różnica między „Androidem” a „iPhonem” dramatycznie się zmniejszyła. Raz z niezachwianym przekonaniem, że iPhone jest technicznie lepszy, jedynym powodem, dla którego użytkownicy wybierają Androida, jest to, że nie stać ich na urządzenie Apple lub „Walled Garden” Apple’a) ”Pod względem wartości. Dzisiaj zniknęła przepaść technologiczna, która kiedyś istniała między najnowszymi iPhone’ami a topowymi urządzeniami z Androidem. Oczywiście procesor Apple to cud inżynierii, a sprzęt jest na najwyższym poziomie. Ale konkurencja sprawiła, że różnica między nimi jest bardziej interesująca niż nie do opisania. W ciągu ostatniego roku korzystałem z wielu urządzeń z Androidem i dwóch iPhone’ów (obecnie Samsung Galaxy S9 +, iPhone XS i Google Pixel 3). Ściśle biorąc pod uwagę zalety każdego z nich, wszystkie są cudowne. Ale codziennie korzystam z urządzenia z Androidem i zostawiam iPhone’a w ładowarce, kiedy wychodzę z biura. Więc jakie są czynniki, które sprawiają, że priorytetowo traktujesz Androida, dużego czy małego? Najpierw pomyślałem o samym sprzęcie.

1) „Android” ma więcej opcji sprzętowych

Rozglądając się po rynku, aby kupić nowy smartfon, Apple ma do wyboru trzy najnowsze urządzenia. Obecna oferta iPhone’ów jest z grubsza podzielona na dwa rozmiary, duży i ponadwymiarowy, a przedział cenowy jest wysoki lub bardzo wysoki. Ponadto rabaty na ceny urządzeń są rzadkie. Z drugiej strony Android ma szeroką gamę rozmiarów, kształtów, funkcji i cen detalicznych. Niektóre modele z wyższej półki są tak samo drogie jak nowy iPhone, ale głównym polem bitwy jest średni zakres, z 669 USD (około 71 000 jenów) „OnePlus 7 Pro” i 799 USD (95 000 w Japonii). Terminale takie jak „ Pixel 3” w jenach) konkurują równo z flagowym modelem, który ma około dwukrotnie wyższą cenę.Moto G7 Możesz uzyskać smartfon o wysokiej wydajności, taki jak „Moto G7”, nawet jeśli nie masz dużego budżetu

2) Lightning staje się coraz bardziej reliktem przeszłości, w przeciwieństwie do USB-C, które ma potencjał.

Z wieloletniego doświadczenia wiem o kablach Lightning firmy Apple trzy rzeczy. Jest denerwująco delikatny, nie jest tani zakup nowego, a będziesz potrzebować własnego klucza, aby użyć go do różnych rzeczy. Ale jeśli masz iPhone’a, nie możesz sobie pozwolić na ten kabel Lightning, który nie jest tani. Co więcej, nie można go używać z urządzeniami innymi niż inne iPhone’y i „iPady”. Tymczasem świat Androida podąża zgodnie z najnowszym i znacznie bardziej wszechstronnym standardem USB-C. Wszystkie moje najnowsze urządzenia mają port USB-C, a moje laptopy Dell, Microsoft i Lenovo, a nawet notebooki Apple, używają USB-C. Podczas podróży jedna ładowarka i jeden kabel wystarczą do urządzeń mobilnych innych niż Apple. W końcu Apple będzie nie do odparcia temu trendowi i przejdzie ze złącza Lightning na USB-C. W międzyczasie użytkownicy iPhone’a będą musieli nosić ze sobą dodatkowy kabel.

3) Jeśli potrzebujesz gniazda słuchawkowego, nie martw się

Po wyjęciu słuchawek i próbie podłączenia ich do iPhone’a zauważyłeś, że zapomniałeś klucza do słuchawek. Na szczęście w Androidzie wciąż jest wiele urządzeń z gniazdem 3,5 mm. Tyle o różnicy w sprzęcie, zwróćmy naszą uwagę na oprogramowanie w środku. W szczególności dotyczy to nawigacji i ustawień systemowych, które można powiedzieć, że są podstawą mobilnego systemu operacyjnego.

4) Ustawienia można otworzyć jednym przesunięciem.

Skróty do otwierania często używanych ustawień systemowych są podobne zarówno w systemie Android, jak i iOS. Na iPhonie przesunięcie od prawego górnego rogu do dołu ekranu otwiera „Centrum sterowania”, w którym można znaleźć główne skróty, takie jak przełącznik trybu samolotowego, regulacja jasności ekranu, głośność i kalkulator. Nawet ze skrótem funkcja dotykowa wrażliwa na nacisk działa dobrze. Ale jest kilka rzeczy, których nie możesz zrobić w Centrum sterowania. Co najlepsze, nie mogę otworzyć głównej strony „Ustawienia”. Więc nawet jeśli możesz włączać i wyłączać Wi-Fi i Bluetooth, jeśli chcesz sparować nowe urządzenie Bluetooth lub połączyć się z nowym punktem dostępu, będziesz musiał zamknąć Centrum sterowania i ponownie poszukać ikony „Ustawienia” by go otworzyć. N W systemie Android przesuń palcem w dół od górnej części ekranu, aby zobaczyć sześć powszechnie używanych ikon ustawień nad bieżącym powiadomieniem, i przesuń dalej, aby zwiększyć liczbę ikon ustawień. Stuknij etykietę pod ikoną Wi-Fi lub ikoną Bluetooth, aby przejść do każdej strony ustawień. Możesz też dotknąć małej ikony koła zębatego, aby otworzyć szczegółową listę ustawień.Mała ikona koła zębatego w skrócie do ustawień Androida Niezwykle przydatna jest mała ikona koła zębatego (po lewej na zdjęciu) w skrócie ustawień Androida.

5) Wyrzutnię można wymienić

Jedną z najbardziej niewygodnych rzeczy związanych z używaniem iPhone’a jest niedogodność ekranu głównego. Ikona jest przypisana do jednego typu dla każdej aplikacji. Istnieje wiele ekranów, które można pogrupować w foldery, ale nie można ich dowolnie rozmieszczać. Ponieważ można go zmienić, nawet jeśli chcesz uporządkować ekran główny, wystarczy przesunąć bloki i ułożyć je jak puzzle złożone z 15 kwadratów. Z drugiej strony na urządzeniach z Androidem możesz łatwo zastąpić domyślny program uruchamiający Android OS. Ponieważ producent urządzenia często je wymienia, stan w momencie wysyłki jest różny, ale dużą zaletą jest to, że użytkownik może wymienić domyślny na swój ulubiony launcher. Lubię „ Microsoft Launcher ”. To projekt, który zaczął się jedną ręką i ostatecznie został poważnie rozwinięty, a zaktualizowana wersja 5 właśnie wyszła.Ekran programu uruchamiającego Microsoft Microsoft Launcher jest wyrafinowany i ma szeroki zakres dostosowywania

6) Przypinanie ikon jest naprawdę wygodne

Na iPhonie ikony na ekranie głównym są skrótami do poszczególnych aplikacji, bez dodatkowych funkcji. Niestety, jeśli chcesz odwiedzić konkretną stronę internetową lub otworzyć zdjęcie lub dokument, musisz otworzyć aplikację przed wyszukiwaniem. W systemie Android możesz także umieszczać na ekranie głównym ikony reprezentujące poszczególne elementy, które nie są aplikacjami. Na moim ekranie głównym znajdują się skróty do skoroszytów programu Excel, stron aplikacji notatnika „OneNote” oraz skróty do plików PDF do biletów elektronicznych, takich jak karty pokładowe.

7) W systemie Android widżety można umieszczać na ekranie głównym

Zarówno Android, jak i iOS mają specjalny ekran główny, który otwiera się prawym przeciągnięciem. Dodaj tam widżety, aby uzyskać szybszy dostęp do pozycji kalendarza, prognoz pogody, kanałów wiadomości i nie tylko. Ale na urządzeniach z Androidem możesz także dodawać widżety bezpośrednio do głównego ekranu głównego. Na przykład na moim obecnym ekranie głównym w środku znajduje się widżet aplikacji o nazwie „ Ciemne niebo ”. Aktualna data i godzina są wyświetlane dużymi literami w celu łatwego odczytania, a prognoza pogody na 4 dni znajduje się poniżej. Możesz także dodawać widżety do aplikacji, takich jak poczta e-mail, kalendarze, odtwarzacze muzyki i usługi w chmurze. Zarówno Google, jak i Microsoft mają duży wybór widżetów, a nawet Apple oferuje widżety Androida dla odtwarzacza „Apple Music”. Doświadczenie pokazuje, że widżetów nie należy nadużywać, ale są one zdecydowanie bardziej produktywne.

8) Jest przycisk „Wstecz”

Przez około 10 lat od debiutu iPhone konsekwentnie był w stanie stukać, stukać dwukrotnie lub przytrzymywać go, aby wykonywać różne zadania za pomocą jednego przycisku. Z drugiej strony, Android tradycyjnie ma na dole trzy przyciski programowe. Funkcje przycisku Home i przycisku „Ostatnio używane aplikacje” są prawie takie same, jak operacje dotknięcia i dwukrotnego dotknięcia konwencjonalnego iPhone’a, ale tylko przycisk Wstecz jest unikalny dla systemu Android. W obu systemach operacyjnych dedykowane przyciski aplikacji stopniowo stają się przestarzałe i zmieniają się w serię gestów, ale koncepcja funkcji tylko do powrotu w Androidzie jest nadal żywa. Twórcy aplikacji dokładają wszelkich starań, aby odtworzyć tę samą funkcjonalność w aplikacjach na iOS i pojawiają się one na różne sposoby, ale przy korzystaniu z iPhone’a nawet trochę, uważam za niewygodne, że nie ma za każdym razem przycisku wstecz.

9) Wszystkie powiadomienia można usunąć jednym dotknięciem

IPhone wydaje się mieć jakiś algorytm, który zarządza wyświetlaniem powiadomień na ekranie głównym, ale irytujące, nie wiem, jak to działa. Czasami możesz usunąć stare powiadomienia od razu, dotykając dużego krzyżyka, ale czasami musisz wyłączać powiadomienia jedno po drugim. W iOS możesz również zarządzać grupowaniem powiadomień i czasem wyświetlania, ale aby to zrobić, musisz wyjść z „Centrum powiadomień” i otworzyć „Powiadomienia” w „Ustawieniach”. Z Androidem oba są znacznie prostsze. Przesuń palcem w dół, aby zobaczyć bieżące powiadomienie, a na końcu listy znajduje się przycisk do zbiorczego wyczyszczenia. Z linku Zarządzaj powiadomieniami możesz przejść bezpośrednio do odpowiedniej strony w Ustawieniach i dostosować opcje dla każdej aplikacji. Wszystkie z nich to tylko niewielka różnica, ale użyteczność na co dzień jest zupełnie inna, ponieważ działanie funkcji jest ograniczone.

10) Możesz zmienić domyślną przeglądarkę

Zarówno w systemie Android, jak i iOS przeglądarka korzysta z podstawowego silnika dostarczanego przez system operacyjny. Głównym powodem korzystania z innej przeglądarki jest zapisywanie skrótów, kart, haseł i historii oraz synchronizacja na wielu urządzeniach. W przypadku iPhone’a możesz określić przeglądarkę, która ma być otwierana dla każdej aplikacji, dzięki czemu możesz otworzyć link w „Chrome” z aplikacji „Gmail” lub otworzyć link w „Edge” w „Outlook”. Jednak specyfikacji przeglądarki nie można określić dla całego systemu, więc jeśli otworzysz link w innej aplikacji, zostanie on otwarty w „Safari”. Z Androidem to nie problem. Dzieje się tak, ponieważ w domyślnych ustawieniach aplikacji możesz określić przeglądarkę, która ma być używana dla łącza. Możesz także wybrać połączenia, wiadomości SMS, asystentów głosowych, aplikacje służące do płatności smartfonem i nie tylko.

11) Regulacja głośności jest znacznie bardziej darmowa

Ekran ustawień głośności Androida i iOS W systemie Android (zdjęcie po lewej) możesz ustawić różne poziomy głośności dla połączeń, alarmów itp. Niezależnie od producenta urządzenia mobilnego przyciski zwiększania/zmniejszania głośności znajdują się z boku. Oprócz tego istnieje również funkcja regulacji głośności oparta na oprogramowaniu, ale traktowanie jest bardzo różne między iOS i Androidem. W przypadku iPhone’a możesz regulować głośność dzwonka niezależnie od innych dźwięków, otwierając „Dźwięki i dotyk” w „Ustawieniach” i wyłączając opcję „Zmień za pomocą przycisku”. Wybierz głośność dzwonka i gotowe. Dzięki temu ustawieniu możesz wyłączyć dzwonek za pomocą przełącznika tuż nad regulacją głośności, a dźwięk systemowy i dźwięk aplikacji można regulować tylko za pomocą przycisku głośności. W systemie Android możesz ustawić różne poziomy głośności połączeń, multimediów, powiadomień, alarmów i dzwonków. Dźwięk powiadomienia można wyciszyć, aby odtwarzana muzyka nie była zakłócana, co jest szczególnie wygodne podczas długiej podróży samochodem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *